Registrerade Andungar i Sverige 2021

Klicka på rödmarkerade båtnummer för ytterligare information

För korrigering, ny ägarinformation, bilder eller annat, vänligen kontakta Claes-Henrik Möse via register@andunge.se

Senast uppdaterad 2021 06 15

Nr
Båtnamn
Båtägare
Hemmahamn
Byggår
Varv
Material
1
Molly
Ingela Berntsson
Stora Askerön
1954
Thore Larsson Kungsviken
Pine
2
Anki
Ulf Sundquist
Rindö/Vaxholm
1954
Thore Larsson Kungsviken
Pine
3
Allikin
Daniel Berg
Hästudden Tjörn
1954
Thore Larsson Kungsviken
Pine
4
Avförd
Upphuggen
1955
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
5
Monica
Per Angvert
Östersund
1955
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
6
Randi
Bjarne Karlsson
Flatön
1955
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
7
Fjundun
Martin Söderlund
Västerås
1956
Thore Larsson Kungsviken
8
Kalliope
Roland Pollnow
Wargö
1956
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
9
Dunis
Nils Johansson
Son
1959
Son Asbj. Johnsen
Pine
10
Sprutt
Ann Pettersson
Ellös
1957
Thore Larsson Kungsviken
Pine
11
Älvan
Sven Johansson
Hunnebostrand
1957
Thore Larsson Kungsviken
Pine
12
Anny
Per Gustavsson
Gullholmen
1957
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
13
Solange
Eva Magnusson
Henån
1956
Skåléns, Säffle
Mahogny
14
Avförd
Vrak
1957
Skåléns Säffle
Mahogny
15
Quaque
Leif Sjögren
Billdal
1957
Skåléns Säffle
Mahogny
16
Avförd
Exp San Francisco
1957
Skåléns Säffle
Mahogny
17
Mimmi
Joakim Weyde
L.Lönsholmen, Vikbolandet
1957
Skåléns Säffle
Mahogny
18
Mareld
Christer Jensen & C-H Möse
Nösund / Ellös
1958
Skåléns Säffle
Mahogny
19
Andante
Barbro Hård
Wargö
1958
Skåléns Säffle
Mahogny
20
Kajsa
Daniel Zachrisson
Fiskebäckskil
1959
Skåléns, Säffle
Mahogny
21
Avförd
Exp San Francisco
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
22
Smulan
Ingemar Olsson
Hyppeln
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
23
Avförd
Exp Acapulco
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
24
Molly
Kjell-Åke Jonsson
Lidköping
1959
Skålens, Säffle
Mahogny
25
Perlan
Robert Celander
Raftö
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
26
The Fat Duck
Ulf Johansson
Mollösund
1959
Skåléns, Säffle
Mahogny
27
Ester
Jan Erik Settergren
Ängholmen
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
28
Siri
Stefan Johansson
Veddökilen
1959
Skåléns Säffle
Mahogny
29
Vildanden
Thomas Krook
Kämpersvik
1959
Skåléns, Säffle
Mahogny
30
Devocean
Bill Nedderman
Export USA
1960
Skåléns Säffle
Mahogny
31
Rapp
Lucien Koopmans
Kullavik
1960
Skåléns Säffle
Mahogny
32
Dance
Dan Thorell
Lökanabben
1960
Skåléns Säffle
Mahogny
33
Pärlan
Claes Estelle
Hinsholmskilen
1961
Skåléns, Säffle
Mahogny
34
Seaduction
Torulf Rutgersson
Skärhamn
1961
Skåléns Säffle
Mahogny
35
Andrake
Jan Knute
Viks Ödegärde, Tjörn
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
36
Avförd
Exp Baltimore 1962
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
37
Storvätten
Gunnar Drougge
 Ulebergshamn
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
38
Cygnet
Sebastian Örjenfelt
Barrevik, Orust
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
39
Andungen
Erik Nelander
Saltholmen
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
40
Thommy Pramås
Renovering/Björlanda Kile
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
41
Läcker
Lars Nygren
Hinsholmskilen
1962
Skåléns, Säffle
Mahogny
42
Hans P Hylander
Getterön
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
43
Ismène
Greger Hedberg
Hovås
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
44
Per Lundberg
Kalmar
1965
Börsholmen
Pine
45
Trift
Claes Holmén
Brännö
1962
Skåléns, Säffle
Mahogny
46
Flisa
Bengt Engström
Fotö
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
47
Wilma
Karl-Gunnar Karlsson
Smögen
1966
Skåléns, Säffle
Mahogny
48
DNA 48
Martin Sievert
Långholmen, Stklm
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
49
Gretel
Katarina Reuter
Åland
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
50
Pippi
Ulf Ringdahl
Torekov
1962
Skåléns Säffle
Mahogny
51
Cookie
Familjen Johansson
Bohuslän
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
52
Talitha
Stefan Werner
Särö
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
53
Svea
Martin Kössler
V Lindås
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
54
Stina
Niklas Thormark
Långholmen
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
55
Okänd Okänd
Vrak Nyköping osäkert
1963
Skåléns Säffle
Mahogny
56
Åda
Nils-Eric Smitt
Billdal
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
57
Amanda
Sanna Räsenen c/oBluhm
Västanfjärd, Finland
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
58
Linnea
Per Gabrielsson
Marstrand
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
59
Myslund
Anders Aberin
Dragsö
1964
Skåléns Säffle
Mahogny
60
Bumerang
Fredrik Nelson
Jönköping
1964
Skåléns Säffle
Mahogny
61
Kricka
Lars Frisk
Traneberg
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
62
Skarp
Gunnar Hanson
Lidköping
1964
Skåléns Säffle
Mahogny
63
Torbjörn Holter
Kristinehamn
1964
Skålén Säffle
Mahogny
64
Alf Björkner
Göteborgstrakten
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
65
Le Petit Canard
Robert Mattsson
Kullavik
1964
Skåléns Säffle
Mahogny
66
Svea
Anders Johnsson
Stockevik
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
67
AndKan
Claes Burman Barkebo
Skeppsviken, Uddevalla
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
68
Ligatura
J. Gelin & L. Torstensson
Långedrag
1964
Skåléns, Säffle
Mahogny
69
Davina
Carina Bendz
Fjällbacka
1965
Skåléns, Säffle
Mahogny
70
Ellinor
Lars Liljestrand
Stockholm, Värmdö
1965
Skåléns Säffle
Mahogny
71
Elin
Lars Gelin
Hemholmen, Möja
1965
Skåléns Säffle
Mahogny
72
Trift
Ingemar Wallentin
Vrångö
1965
Skåléns, Säffle
Mahogny
73
Anabelle
Daniel Engblom
Ellös
1966
Skåléns Säffle
Mahogny
74
Brio
Sven Bjerén
Hinsholmen
1966
Skåléns Säffle
Mahogny
75
Väst-And
Avförd
Frankrike
1967
Skåléns Säffle
Mahogny
76
Thomas Skantze
Mollösund
1967
Skåléns Säffle
Mahogny
77
FjunDun
Fredrik Wahlgren
Lerum
1967
Skåléns Säffle
Mahogny
78
Ferina
Johan Eyssen
Dragsmark
1968
Skåléns, Säffle
Mahogny
79
Anders Östlund
Marstrand
1968
Skåléns, Säffle
Mahogny
80
Rolf Hallberg
Lidköping
1968
Skåléns Säffle
Mahogny
81
Ulf Enckell
Varberg
1968
Skåléns Säffle
Mahogny
82
Karisma
Lars Andréasson
Ängeviken, Kyrkesund
1968
Skåléns, Säffle
Mahogny
83
Marcus Allbäck
Saltsjöbaden
1963
Børsholmen
Mahogny
84
Askungen
Wilhelm Lewerth
Lyr
1987
Lars Åhrman, Storebro
Mahogny
85
Linnea
Kjell Boman
Kungsviken
1989
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
86
Amanda
Patrik Simonson
Lyr
1991
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
87
Astrid
Lars Boberg
Grundsund
1991
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
88
Ungen
Ingemar Ljungström
Malevik
1992
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
89
Andra
Jan Engvall
Svanshall
1994
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
90
Emilia
Olle Strid
Kåge
1995
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
91
Sirius
Ulf Hansson
Rågådsvik, Skaftö
1994
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
92
Nena
Bengt Witting
Asperö
1995
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
93
Johan Algell
Björlandakile
1996
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
94
Birgitta
Lars Westerlind
Skalvik
1997
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
95
Ulla
Jack Forsgren
Fjällbacka
1996
Thore Larsson Kungsviken
Mahogny
96
Eugenia
Mats Blomberg
Henån
2014
Mats Blomberg
Mahogny
97
Strad
Jonas Brandström
Styrsö
2012
Lilla Kålvik
Mahogny
98
Lotten
Peter Särneö
Almaviken, Orust
2015
Lilla Kålvik
Mahogny
99
Ulf Smith
2020
Lilla Kålvik
Mahogny
100
Roger Streling
Lilla Kålvik
101
Bondbönan
Anders Fahlenius
Hamburgsund
197 ?
Börsholmen
Plast
102
NN
Claes-Henrik Möse
Verkstad, renovering
1971
Börsholmen
Plast
103
Rödstrumpa
Per Larsson
Brännö
1971
Börsholmen
Plast
104
Leif Königsson
Lerum
197 ?
Börsholmen
Plast
105
Lars Sörenson
Kalvö
1976
Börsholmen
Plast
106
Henrik & Fabian Pedersén
Ingaröfjorden
1976
Börsholmen
Plast
107
Elvira
Per Thurin
Skeppsmyra, Roslagen
1977
Börsholmen
Plast
108
Argo
Karin Rydén
Hällene Brygga
Börsholmen
Plast
109
pippi
Magnus Denzler
Stenungsund
1973
Börsholmen
Plast
110
Mats Lakander
Vargö
1981
Börsholmen
Plast
111
Musslan
Familjen Ottosson
Gunnersviken, Skärhamn
1979
SAK Göteborg
Plast / blå
112
Ena
Nina Romanus
Björholmen
1979
SAK Göteborg
Plast / röda
113
Clown
Charlotte Källfelt
Ängholmen
1979
SAK Göteborg
Plast
114
Anna Lavinia
Niklas Lilja
Saltholmen, Gbg
1980
SAK Göteborg
Plast/ vit
115
Julia
Claes-Henrik Möse
Hinsholmen, Gbg
1980
SAK Göteborg
Plast/ vit
116
Eja
Nils Ekberg
Brännö
1982
SAK Göteborg
Plast
117
Skogsanden Blanka
Håkan Sylvan
Sommen
1982
SAK Göteborg
Plast
118
Sjögull
Bo Johansson
Hovenäset
1982
SAK Göteborg
Plast
119
Märta
Björn Henning
Fiskebäck
1977
Börsholmen
Plat
120
Anna
John Ulnes
Saltsjöbaden
1973
Börsholmen
Plast
121
Blårand
Bo Lind
Lavö
1979
Börsholmen
Plast
122
Cissi
Björn Axelsson
Haverdal
1975
Börsholmen
Plast
123
Quack
Göran Berghagen
Kyrkesund
Börsholmen
Plast
124
Fröken Andersson
Göran Nilson
Ellös
197 ?
Börsholmen
Plast
125
Amorosa
Lars Strångert
Djursnäs, Edsbruk
197 ?
Börsholmen
Plast
126
Klaus Solberg
1970
Börsholmen
Mahogny
127
Cirrus
Kerstin Johansson
Marstrand
1978
Börsholmen
Plast
128
Lars-Erik Gustavsson
Hinsholmskilen
1970
Börsholmen
Plast
129
Alma
Anders Halvor
Kullavik
1981
Börsholmen
Plast
130
Andrum
Jan Dahlsten
Kyrkosund, Sydkoster
1977
Börsholmen
Plast
131
Demon
Gunnar Rydell
Kullavik
1983
Börsholmen
Plast
132
Elsa
Sten Ljungström
Skärhamn
1976
Börsholmen
Plast
133
Respekt
Michael Jessing
Marstrand
1980
Börsholmen
Plast
134
Kent Holzner
Billdal, På trailer
1979
Börsholmen
Plast
135
Solveig
Peter Davison
Grötö
1978
Börsholmen
Plast
136
Per Karlsson
Skallkroken Haverdal
Börsholmen
Plast
137
Gula Ankan
Göran Rehmberg
Kullavik
1979
Börsholmen
Plast
138
Michael Jessing
Kornhall
Börsholmen
Plast
139
Jullan
Julia Ahlqvist
Malmö
1974
Börsholmen
Plast Blått skrov vitt däck
140
Duckling
Stickan Petersson
Stocken Orust
1990
Son Marin
Plast
141
Unnan
Jan Johansson
Mollösund
1977
Börsholmen
Plast
142
Dunet
Jan Rudberg
Saltsjöbaden
2021
Stockholms Båtsnickeri
Mahogny
143
Hans Caspersson
Göteborg
1979
Börsholmen
Plast
176
Niclas Wulker Pettersson
KULLAVIK
1991
Son Marin
Plast